• Dutch
  • Frisian
  • Afrikaans
Show full table of contents
Plural formation of nouns ending on vowels and sonorant consonants
quickinfo

Afrikaans nouns, like other Germanic languages, bear the grammatical feature number, viz. singular (SG) and plural (PL). While the singular is usually morphologically unmarked, the plural is normally expressed by suffixation, mostly by adding either the plural morpheme -e or -s to the stem. We limit the description here to monomorphemic nouns, but note that the same principles of plural formation apply to compound nouns, in which case the structure of the final component is relevant. Derivations function somewhat differently, as will be shown where applicable. See (Wissing, Daan 2017) and references in this work for more.

readmore

A small number of irregular and unproductive plural morphemes exist, and some nouns do not take a plural morpheme, while others have double plural forms Broadly-speaking, plural formation is morphophonemically determined by three factors: the number of syllables of the noun stem, the metrical structure of the resulting plural form of the noun and the phoneme class of the final segment. With respect to the later, much depends on whether the noun ends on an obstruent consonant (cf. Plural formation of nouns ending on obstruents, or whether it ends on a sonorant segment i.e. a vowel, diphthong or sonorant consonant. Afrikaans monomorphemic nouns ending on a sonorant segment will have as plural morpheme -e (phonetically /ə/) or an-s in all other cases. The choice of -e or -s depends very much on the need for plural forms to adhere optimally to the metrical foot structure  ( ̶ ) / ⋃ (optional syllable + stressed syllable + unstressed syllable), as in the following examples, where both the singular and the plural forms have the optimal pattern / ⋃. In all cases, the metrical pattern / ⋃ is either retained by adding -s, or created by adding -e to the singular form:

  1. Vowels in word-final position:
    1. Unstressed syllable: fobiephobiaSG/'fo.bi/ PL/'fo.bis/
    2. Stressed syllable: fobiephobia SG/fo.'bi/ PL/fo.'bi.ə/
  2. Diphthongs in word-final position:
    1. Stressed syllable: valleivalley SG/fɑ.'ləi/ PL/fɑ.'ləi.ə/
  3. Sonorant consonants as coda:
    1. Unstressed syllable: appelapple SG/'ɑ.pəl/ PL/'ɑ.pəls/
    2. Stressed syllable: appélappeal SG/ɑ.'pɛl/ PL/ɑ.'pɛ.lə/

In the next section, the plural formation of these three basic categories of noun will be dealt with in more detail, first regarding monosyllabic nouns and then in relation to polysyllabic nouns.

[+] Monosyllabic nouns ending on vowels

Only a small number of nouns of this type exists in Afrikaans. The following lists, all with -e as plural suffix, are basically complete:

Ending on <ie> /i/; PL drieë < SG drietry, PL knieë < SG knieknee.

Ending on <ee> /e/; PL feë < SG feefairy, PL reë < SG reeroe, PL seë < SG seesea, PL sneë < SG sneecut, PL sleë < SG sleesledge, PL treë < SG treestride.

Ending on <eu> /ø/; PL keue < SG keubiljard stick.

In all of these instances the preferred metrical pattern / ⋃ is created by the addition of -e. A small number of nouns that end on <a> exists with -s in the plural: bra/bra/bra, pa/pa/father, ma/ma/mother, and spa/spa/spa. They should be considered exceptions to this regularity.

A restricted number of monosyllabic nouns is to be found that end in diphthongs, for example:

Ending on <eeu> /eu/; PL eeue < SG eeu century.

Ending on <ooi> /oi/; PL ooie < SG ooiewe.

Ending on <aai> /ai/; PL kraaie < SG kraai crow.

Other nouns of this kind, all taking -e as plural, are: leeu, skreeu; fooi, gooi, kooi, nooi, plooi, prooi, sooi, strooi, vlooi; baai, braai, draai, haai, kaai, kraai, laai, raai, swaai.

Note that leeus, plural of leeulion is an exception in this regard.

Commonly, all polysyllabic nouns follow the same trochaic pattern as in the above-mentioned plural cases, viz.  ( ̶ ) / ⋃. Consider the following situation: The noun orgieorgy has two possible plural forms: 'orgies (/'ɔr.xis/ SG. orgieorgy) as well as or'gieë (/ɔr.'xi.ə/). Both plurals forms have a trochaic pattern. As is evident here, the plural morpheme -s is applied in cases where final <ie> is unstressed, thus retaining the pattern (-) / ∪, given that the consonant <-s> does not create an extra syllable.

This regularity is evident in the following lists of nouns with two types of stress patterns in their singular form. In the case of PL. <s> the default metrical pattern ( ̶ ) / ⋃ is retained; with the addition of PL. <e> the metrical pattern is created.

Plurals of nouns ending on final <ie> /i/ thus serve as a clear case of either retention or creation of the preferred trochaic pattern.


Figure 1

[click image to enlarge]

  1. A substantial number of words formed by the addition of the compound suffix -ologie-ology,as in geologiegeology or psigologiepsychology always have stress on the final <-ie>. In line with the trochaic pattern their plurals are thus formed by adding the unstressable schwa as suffix, thus creating the default pattern (-) / ∪, therefore psigologieë, geologieë.

Short vowels are not normally stressed in final position in open syllables; when occuring in final position in polysyllabic nouns they thus have <s> as plural form, with no extra final syllable being created. The plural form thus consequently obeys the preferred metrical pattern / ⋃, with penultimate stress, as in every one of the following examples:


Figure 2

[click image to enlarge]

[+] Polysyllabic nouns ending on long vowels /e a o ø/

Such nouns ending on open syllables with stressed long vowels as nuclei are scarce, and, contrary to the default metrical pattern, have <s> as plural: ateljee, diarree, dinee, idee, komitee, moskee, sjimpansee, trogee, trustee; hoera, karba; buro, chateau, kado, plato, tablo; milieu. Aalwees, plural of aalwee, with penultimate stress, retains the general system of / ∪, while the plural forms skaduwees < skaduwee and weduwees < weduwee, optimally adhere to the preferred pattern by not adding an unstressed final syllable my means of a schwa plural morpheme.

[+] Polysyllabic nouns ending on diphthongs

Nouns with final diphthongs in polysyllabic nouns are limited in Afrikaans.Nouns ending with the diphthongs /əi/ (spelled as either <y> or <ei>) and /œu/ (<ou>) are as follows: galery, kontrei, maatskappy, party, pastei, redery, spesery, turksvy, vallei; juffrou, kabeljou, mevrou.

The few nouns of this class behave similarly to the monosyllabic equivalent mentioned above i.e. they end in -e . With respect to the other diphthongs there is only oktrooi, konvooi, pleidooi, toernooi and assegaai, bohaai, lawaai, papegaai , all adhering to the default metric pattern (-) / ∪ in their plural forms. No instances with -eeu have been detected.

[+] Nouns with sonorant consonants as coda

Such nouns behave distinctly more in line with the general metrical pattern exhibited thus far than is the case with the other main type, viz. words having nonsonorant consonants (plosives and fricatives) as coda constituent.

Consider the words karnival/kɑr.nɑ.fɑl/carnival and argipel/ɑr.xi.pɛl/archipelago. Both have two possible stress placements, viz. initial and final primary stress. When the initial syllable is stressed, the plural morpheme is -s, rendering the pattern / ⋃ ⋃, and by doing so minimizing the number of unstressed positions to two. In the case of stress lying on the final syllable, by adding -e as plural morpheme, the default metrical pattern is retained.

A number of near minimal-pairs demonstrate the importance of stress placement on plural formation: PL.appels/'ɑ.pəls/ < SG.appel/'ɑ.pəl/apple vs. PL.appelle/ɑ.'pɛ.lə/ < SG.appél/ɑ.'pɛl/appeal; PL.kanons/'ka.nɔns/ < SG.kanon/'ka.nɔn/song vs. PL.kanonne/kɑ.'nɔ.nə/ < SG.kanon/kɑ.'nɔn/cannon. In each and every case the choice of plural morpheme retains the preferred metrical pattern / ⋃. More examples are PL.items/'i.tɛms/ < SG.item/'i.tɛm/item vs. PL.mahemme/mɑ.'hɛ.mə/ < SG.mahem/mɑ.'hɛm/type of bird.

The following lists of words with sonorant codas further illustrate the importance of stress placement for plural formation i.e. by comparing words with identical final syllables with and without stress, and, associated with that, different plural suffixes.


Figure 3

[click image to enlarge]
  1. All these nouns have the ideal metrical pattern / ⋃ in the plural form.
  2. Double sonorant consonants <nn>, <mm>, <ll> are purely spelling conventions and indicate that the preceeding vowel is short.
  3. kanon is the spelling for both /kɑ.'nɔn/cannon and /'ka.nɔn/song. Context is thus needed for disambiguation.

[+] Final syllables with a short vowel as nucleus

Monosyllabic nouns of this type generally have schwa, -e, as plural suffix, therby creating the default metrical structure / ∪, as previously shown in other types of noun. This applies to words with a sonornant consonant as coda and with all types of preceding nuclei i.e. short and long vowels as well as diphthongs. Examples include bel, blom, dam, kam, lem, non, pen, rang, sel, skil, son, tang, wang and a large number of others, all of which receive -e, as plural suffix. mansmen (PL of man) and oomsmen (PL of oom), as well as toomsbridles (PL of toom) are rare exceptions.

In the following last sections the focus turns to plural formation in polysyllabic nouns, where it is again shown that the default / ∪ is to a significant degree either created (in A.) or retained (in B.).

[+] A. Final stress: <-e> plural:

"o"[ɔ]: baron, balkon, gallon, karton, kolom, kokon.

"e"[ɛ]: appel, bakatel, forel, frikkadel, gravamen, hotel, kapel, kartel, kokkerel, lapel, model, motel, naturel, omen, perron, sitadel, skalpel.

"i"[ə]: affodil, April, basil, geskil, kodisil, krokodil, pastil, verskil.

"oe"[u]: fatsoen, festoen, galjoen, garnisoen, griffioen, kankoen, kampioen, legioen, lemoen, pampoen, pawiljoen, pensioen, perlemoen, seisoen, sitroen, spioen, visioen; pandoer*, tamboer; karakoel, spanjoel.

"ie"[i]: outomobiel*, reptiel, ventiel, imbesiel, profiel, projektiel, reptiel; akroniem, ensiem, pseudoniem, septiem, sinoniem; aspirien, kantien, masjien, vitamien; angelier, barbier*, brigadier, kanselier, kavalier, koerier, offisier*, papier, populier, skarnier..

Note: * indicates nouns with double plurals (-e as well as -s).

In accordance with the general noun formation principle, bisyllabic nouns with a sonorant consonant as coda and that, in addition, do not have final stress have <-s> as plural morpheme. Examples are: Boesman, ghantang, kaftan, katjang, mustang, pienang, piesang, rottang, satan, sultan, tartan, tripang. Multisyllabic nouns with antepenultimate stress avoid another unstressed syllable in their plurals by choosing <-s> instead of <-e>, as in bariton, kameleon, leksikon, oksimoron, rododendron, stadion (all with the short /ɔ/), and boemerang, oerang-oetang, talisman (with short /ɑ/).

Word-final syllables with long vowels as nuclei in monomorphemes generally carry main stress (see Long vowels in monomorphemes). Such words almost always have <-e> as plural morpheme, thereby retaining the optimal pattern / ⋃. The following are some examples of such monomorphemic nouns:

"aa" /a/ bobbejaan, dekaan, karavaan, likkewaan, orgaan, sopraan, veteraan, vulkaan; beswaar, eksemplaar, gevaar, hektaar, kitaar, pilaar, sigaar, seminaar; filiaal, garnaal, hospitaal, ideaal, joernaal, kanaal, lokaal, materiaal, onthaal, pedaal, signaal, terminaal, vandaal.

"oo" /o/: hormoon, mikrofoon, patroon, persoon, telefoon; gehoor, kantoor, verhoor; metropool, simbool; atoom, ekonoom, idioom, kondoom, risoom, simptoom.

"ee" /e/: skoorsteen; embleem, probleem, sisteem; geweer; kameel, paneel, perseel, sambreel, toneel, voordeel.

Note: some of these nouns have double plural morphemes, viz. kitaar, geweer. In general, the tendency is for the forms with <-e> to prevail i.e. in line with the normal plural formation strategy.

"eu" /ø/: debiteur, direkteur, eksekuteur, monteur, krediteur have normal <-e> as plural, while amateur, monteur, operateur, outeur, redakteur, like some derivations with -teur, have <-s>, which is contrary to the general pattern.

References:
  • Wissing, Daan2017FonologieVan Schaik
Suggestions for further reading ▼
phonology
  • Dutch
  • Frisian
  • Afrikaans
Show more ▼
morphology
  • Dutch
  • Frisian
  • Afrikaans
  • Number
    [79%] Dutch > Morphology > Inflection > Nouns
  • -ing
    [79%] Dutch > Morphology > Word formation > Derivation > Nouns > Nominal suffixes
  • Nominal suffixation: diminutives
    [78%] Dutch > Morphology > Word formation > Derivation > Nouns > Nominal suffixes
  • -schap (de)
    [77%] Dutch > Morphology > Word formation > Derivation > Nouns > Nominal suffixes
  • -er (nominal)
    [77%] Dutch > Morphology > Word formation > Derivation > Nouns > Nominal suffixes
  • Number
    [83%] Frisian > Morphology > Inflection > Nouns
  • Case
    [77%] Frisian > Morphology > Inflection > Nouns
  • -DIM (diminutive)
    [77%] Frisian > Morphology > Word formation > Derivation > Suffixation > Nominal suffixes > Noun as base
  • Weak verbs
    [77%] Frisian > Morphology > Inflection > Verbs
  • In prenominal position
    [76%] Frisian > Morphology > Inflection > Adjectives
  • Meaning of affixes
    [72%] Afrikaans > Morphology > Word formation > Affixation
  • Prefixation
    [72%] Afrikaans > Morphology > Word formation > Affixation
  • Conversion
    [70%] Afrikaans > Morphology > Word formation
  • Non-native affixes
    [69%] Afrikaans > Morphology > Word formation > Affixation
  • Circumfixation
    [69%] Afrikaans > Morphology > Word formation > Affixation
Show more ▼
syntax
  • Dutch
  • Frisian
  • Afrikaans
  • 1.3.1.3. Ing-nominalization
    [77%] Dutch > Syntax > Nouns and Noun Phrases > 1 Characterization and classification > 1.3. Derivation of nouns > 1.3.1. Deverbal nouns
  • 1.1.1. Nominal features (number, gender and person)
    [77%] Dutch > Syntax > Nouns and Noun Phrases > 1 Characterization and classification > 1.1. Characterization
  • 1.2.2.2. Abstract nouns
    [77%] Dutch > Syntax > Nouns and Noun Phrases > 1 Characterization and classification > 1.2. Classification > 1.2.1. Proper nouns
  • 1.3.2. Deadjectival nouns
    [76%] Dutch > Syntax > Nouns and Noun Phrases > 1 Characterization and classification > 1.3. Derivation of nouns
  • 7.1.2.2. Inflected alle ''all''
    [76%] Dutch > Syntax > Nouns and Noun Phrases > 7 Pre-determiners > 7.1. The universal quantifier al 'all' and its alternants > 7.1.2. Distribution of al and alle inside the noun phrase
  • Attribution
    [77%] Afrikaans > Syntax > Introduction to Adjective Phrases
  • Mood
    [77%] Afrikaans > Syntax > Introduction to Verb Phrases > Characterization and classification
  • Root modality
    [77%] Afrikaans > Syntax > Introduction to Verb Phrases > Characterization and classification > Modality
  • Inflection and derivation
    [76%] Afrikaans > Syntax > Introduction to Verb Phrases > Characterization and classification
  • Finite declarative complement clauses: construction forms
    [75%] Afrikaans > Syntax > Introduction to Verb Phrases > Complement clauses > Finite declarative complement clauses
Show more ▼
cite
print
This is a beta version.